reklama

Nesmrteľné legendy vzpierania

V dnešnom rýchlom súhrne si spomenieme na absolútne legendy, nie len vzpierania, ale ako športu celkovo. Je málo atlétov, ktorí by sa mohli chváliť takým počtom svetových rekordov ako nasledujúci hrdinovia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

1. Na absolútne prvom mieste a s celkom značným rozdielom vedie sám veľký Vasily Alekseyev.

Alekseyev počas svojej kariéry dosiahol 80 svetových rekordov. Len v roku 1970 ich prekonal 26. Keďže bol platený aj za každý rekord, veľmi dobre vedel čo robí. Svetový rekord mal v tej dobe hodnotu až 1500 dolárov.

Všetkých 80 zdolal v rozmedzí siedmich rokov. Považuje sa za najlepšieho vzpierača v superťažkej kategórii všetkých čias.

So vzpieraním začal pomerne neskoro. V 18 rokoch sa z pouličného bitkára a hráča volejbalu stal vzpierač. Ako prvý človek prekonal v nadhode 227kg, čo pre nás Európanov nie je nijak zvláštne číslo. Pre svet, ktorý používa imperiálne jednotky, to je už inak. 500 libier je naozaj číslo, ktorému Američania a Briti rozumejú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alekseyev je opradený nespočetnými mýtmi. Doteraz nikto nevie ako trénoval pretože väčšinu svojej kariéry trénoval v tajnosti. Mal problémy s rešpektovaním autorít. Verí sa, že používal veľmi neštandardný tréning oproti tomu, ktorý bol v tej dobe zavedený systémom. Trénoval všade a so všetkým, ale tak aby sa to odrazilo v jeho výsledkoch.

Pre zaujímavosť, v jednom zo svojich rozhovorov prezradil, že ako čerstvý majster športu (označenie dosiahnutej úrovne vzpierača) sa pobil s inými športovcami, ktorí mu chceli tento odznak Majstra športu vziať. Zhodou okolností jeden z nich, ktorému zlomil nos, bol budúca šprintérska nádej Ruska. Alekseyev skončil na niekoľko mesiacov v nápravnom zariadení. Po pár dňoch poprosil predstaveného aby mu nejako umožnil trénovať. Vedúci mu poskytol dve koľajnice. Každá z nich vážila 80kg. Po prepustení išiel na ruský šampionát, ktorý vyhral. Len s "koľajnicovým" tréningom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Patrí medzi zopár ľudí, ktorý patria do klubu 600. Znamená to, že v jednej súťaži prekonal súčet váhy 600kg. To bolo v čase, keď bola na súťaži ešte tretia disciplína, tlak. Jeho najlepší súčet v trojboji (tlak, trh, nadhod) bol 640kg.

Pre detail uvediem, že tlak bol zrušený v roku 1972. Alekseyev má v tejto disciplíne najlepší výsledok v hodnote 236kg. Schválne či nájdete nejakého siláka, ktorý dokáže tlakom v stoji dvihnúť takúto váhu hoci aj medzi súčasnými Strongmanmi (medzinárodná súťaž Worlds Strongest Man).

Pre porovnanie jeho najlepší nadhod 256kg, dosiahnutý v roku 1977, je 96% z najvyššie dosiahnutého nadhodu v histórii, ktorý dosiahol Leonid Taranenko v roku 1988. V dnešnej dobe je presiahnutie 250kg na nadhod považované za malý zázrak. Na poslednej Olympiáde v Londýne 2012 zdvihol Iránsky borec a šampión 247kg.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vasily Alekseyev zomrel v roku 2011.

Pocta veľkému športovcovi:

2. Druhým v poradí je David Rigert. Medzinárodne uznávaný ako vzpierač aj ako tréner. Až donedávna bol hlavným trénerom ruskej reprezentácie. Tento gentleman má za sebou neuveriteľných 64 rekordov.

Aby som vás nenudil historkami z jeho života, pre zmenu uvediem surové čísla jeho výsledkov, či v tréningu alebo na súťaži. Rigert pôsobil hlavne vo váhovej kategórii do 90kg a neskôr do 100kg.

Trh: 200kg
Nadhod: 230kg
Drep: 300kg po 6 opakovaní
Výraz: 260kg
Premiestnenie do polo drepu: 220kg
Tlak: 198kg
Mŕtvy ťah z 15cm podložky: 400kg

Počas svojej kariéry zažil niekoľko sklamaní. Na olympiáde v Mníchove 1972 nezvládol základnú váhu na trh a nemohol pokračovať do ďalšej disciplíny. Znamená to diskvalifikáciu. Obviňuje sám seba, že nedokázal triezvo rozmýšľať a išiel zbytočne po rekordoch. Podobné sklamanie prišlo na veľmi dôležitej olympiáde v Moskve 1980. Tak isto nezvládol základný pokus. V tomto prípade obviňuje vedenie, že ho prinútili aby zhodil telesnú hmotnosť. Aby sa tomu dalo rozumieť, človek prirodzene postupom veku priberá a zhadzovať váhu nie je vôbec jednoduché ak sa jedná skoro o 10kg, čo bol jeho prípad. Pri súťaži to môže mať absolútne nepredvídateľné následky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najradšej samozrejme spomína na Montreal 1976, kde získal olympijské zlato.

I napriek neúspechom, ostáva veľkým vzorom pre značnú časť vzpieračov. Predsa len, byť majstrom sveta 7 krát a majstrom Európy 9 krát, je celkom slušný úspech.

3. Posledný dnešný hrdina, ktorému sa musí už čkať čo ho stále spomínam, je Naim Suleymanoglu.

Čísla však neoklamem. Popri všetkých svojich úspechoch jeho ruky museli udržať 51 svetových rekordov. Prvé tri rekordy prekonal v roku 1983 ako 16 ročný. Posledné tri rekordy prekonal na OH v Atlante 1996, 8 rokov po jeho najväčšom úspechu v Soule 1988. Suleymanoglu niekoľko krát ukončil svoju kariéru, ale vzápätí sa znovu vrátil.

Posledný hrdinský pokus (obrázok) o získanie štvrtej zlatej medaily na OH uskutočnil v roku 2000 v Sydney. Žiaľ neúspešne. Na základnom pokuse chcel prekonať olympijský rekord. Nepodarilo sa mu to ani pri sľubne vyzerajúcom poslednom pokuse. V roku 2001 mu bol udelený Olympijský rád, najvyššie olympijské ocenenie.

V zdraví a sile, nabudúce.

Matej Polák

Matej Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Syn, manžel, otec. Predpokladaná dĺžka života 27375 dní. Zoznam autorových rubrík:  vzpieranie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu