reklama

Zlatý vzpieračský štvorlístok je z Grécka a Turecka

Štyri veľké osobnosti olympijského športu vôbec. Veľká inšpirácia a dôkaz, že zvíťaziť trikrát na olympijskom pódiu nie je nemožné. Štyria vzpierači, ktorým sa podarilo získať olympijské zlato na troch olympiádach za sebou a dominovať vo svojom športe viac ako 12 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvých dvoch spojilo Grécko. Pyrros Dimas rodený Albánec a Khaki Kakhiashvili rodený Gruzínec sa stretli v Grécku pod vedením trénera Christosa Iakavou-va, ktorý mal víziu ako vybudovať silný a úspešný tím. Vtedy netušil, že to čo sa mu podarí sa zapíše do histórie zlatým písmom.

Dimas trénoval od 11 rokov v Albánsku. Do Grécka sa dostal v roku 1991 kvôli operácii kolena, ale do Albánska sa už nevrátil. V roku 1992 v Barcelone získal svoje prvé Olympijské zlato a okamžite sa stal gréckym národným hrdinom. Bola to jedna z dvoch zlatých medailí, ktoré Grécko získalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Khaki Kakhiashvili na tej istej olympiáde získal tiež svoje prvé zlato ale dvíhal pod olympijskou vlajkou spojeného tímu štátov, po rozpadnutom Sovietskom zväze. Od roku 1994 dvíhal za svoju adoptívnu krajinu, Grécko. Po ukončení svojej kariéry sa vrátil do Gruzínska. Kakhiashvili je stále držiteľom svetového rekordu v trhu od roku 2000.

V Barcelone bol Kakhiashvili podceňovaný a tímova stratégia bola uprednostniť toho správneho víťaza. Favoritom bol iný "Soviet", Sergei Syrtsov. Syrtsov bol v trhu neporaziteľný a dosiahol olympijsky rekord. Kakhiashvili bol ďaleko vzadu. Prišiel nadhod. Syrtsov dvihol 222,5kg a komentátor už uzatváral súťaž s tým že Syrtsov vyhral presvedčivo. Dokonca niektoré televízie ani ďalej nevysielali. Khakiashvilimu ostal posledný pokus. Nakázal naložiť neuveriteľných 235kg, skok o 10kg, aby dosiahol víťazstvo len vďaka nižšej telesnej hmotnosti. Takmer bolo vidieť iskrenie v celom "spojenom" tíme rozpadnutého Sovietskeho zväzu. Nikto neveril, že sa mu to podarí, ale stalo sa. Ani tímové intrigy ho nezastavili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Atlante 1996 obaja Gréci získali druhé zlato. Dimas v kategórii do 83kg výsledkom 392kg v dvojboji. Kakhiashvili v kategórii do 99kg s výsledkom 420kg. Spolu s inými kolegami dosiahli nemožné a pre grécke vzpieranie ale aj šport to bol úspech nebývalých rozmerov. Grécky tím sa umiestnil na prvom mieste. Prekonali tak gigantov ako Čína, Rusko a Bulharsko.

Pre zaujímavosť uvediem, že Khakiashvili sa stretol v súboji s veteránom Anatolim Kharpatym. Kharpaty, už po smrti, je stále držiteľom rekordu v nadhode v kategórii do 90kg, 235kg. Kakhiashvili, síce so zlatom vo vrecku, si utvrdil svoje miesto posledným pokusom a vyrovnaním práve Kharpatyho rekordu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sydney 2000 bol pre grécky tím tiež úspešným ťažením. Tentokrát sa umiestnili na celkovom druhom mieste za Čínou. Dimas mal v Sydney obrovské šťastie. Základ na trh zvládol až na tretí pokus. Nadhod bol lepší ale mal na mále. Gerorge Asanidze, ktorý dosiahol v ten večer svetový rekord v trhu nezvládol svoj posledný pokus na nadhod. Dimas v hale za pódiom explodoval, zlato mal isté. Nastúpil ešte na posledný pokus na prekonanie olympijského rekordu. Činku dvihol len nad kolená a s kyslím úsmevom ju pustil na zem.

Nasledujúci večer nastúpil Kakhiashvili. Podobne ako Dimas, zničený dlhoročným tréningom a súťažením na najvyššej úrovni, jeho výkon nebol tak presvedčivý ako na predchádzajúcich olympiádach. Taktika a čísla však zohrali svoje. Najväčším ohrozením bol Szymon Kolecki, vtedy len 18 ročný. V ten istý rok pred olympiádou prekonal Kolecki svetový rekord v nadhode. Jeho rekord sa udržal neuveriteľných 12 rokov, až do Londýna 2012. Na psychologickú prevahu Kakhiashviliho však nemal. Pri druhom pokuse si zranil členok a nemohol pokračovať. Grékovi stačil len jeden pokus v nadhode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obaja sa zúčastnili aj OH v Aténach 2004. Očividne unavený Dimas, lev z Himary, posledný krát skúsil získať zlato. Žiaľ ani celý grécky národ vo vypredanej hale mu nedokázal pomôcť. Nezvládol posledný pokus na nadhod, ktorý ho delil od zlata a zostal na bronzovom mieste. Na znak ukončenia kariéry, so slzami v očiach, nechal svoje topánky symbolicky na pódiu. Krásny športový moment.

Pre Kakhiashviliho to dopadlo horšie. Nezvládol svoju základnú váhu na nadhod a bol diskvalifikovaný. Týmto skončila zlatá éra gréckeho vzpierania.

Dimas v akcii:

Kakhiasvili v skratke:

Druhých dvoch spojilo Turecko. Naim Suleymanoglu, fenomén vzpierania, a Halil Mutlu, ktorý prebral štafetu. Obaja narodený v Bulharsku ako etnický Turci.

Suleymanoglu mal na krku olympijské zlato v Soule, Barcelone a Atlante. Mutlu v Atlante, Sydney a Aténach. Mutlu je stále držiteľom oficiálnych rekordov v kategórii do 56kg v trhu, 138kg a súčte disciplín 305kg. Suleymanoglu popri troch zlatých z OH má celkom pekný zoznam rekordov a 7 zlatých zo svetových šampionátov. Mutlu plánoval účasť aj na OH v Pekingu 2008, kde by mal 35 rokov. Nezvyčajný vek pre vrcholového vzpierača nízkej váhovej kategórie. Ale ako sám priznal, nedokázal dosiahnuť očakávané výsledky v tréningu a plánu sa vzdal.

Mutlu na OH v Sydney 2000:

V zdraví a sile, nabudúce.

Matej Polák

Matej Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Syn, manžel, otec. Predpokladaná dĺžka života 27375 dní. Zoznam autorových rubrík:  vzpieranie

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu