Majstrovstvá sveta vo vzpieraní 2013 – 4. časť

Autor: Matej Polák | 9.12.2013 o 16:35 | (upravené 9.12.2013 o 17:24) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  627x

Nasledovné kategórie mužov v sebe skrývali veľký potenciál. Prekonanie dvoch svetových rekordov a iné krásne športové momenty.

Vzpieračská súťaž je rozdelená do dvoch častí. V prvej časti súťažiaci dvíhajú činku v jednom pohybe nad hlavu. Táto disciplína sa volá trh a je to jeden z najtechnickejších spôsobov ako dvihnúť niečo ťažké nad hlavu. Samotný trh testuje vašu výbušnosť, rýchlosť a flexibilitu. To všetko len v desiatkach milisekúnd. V druhej časti sa činka dvíha v dvoch pohyboch. Táto disciplína sa volá nadhod a testuje výbušnosť, rýchlosť a silu jedinca. Stále je nutná veľká flexibilita ale nie je to až taká podstatná podmienka ak nepoužívate výraz do sedačky. Prvá fáza nadhodu je premiestnenie a druhá výraz. V oboch disciplínach musí vzpierač činku dostať nad hlavu do vystretých rúk.

Výkon sledujú traja rozhodcovia, ktorí sa nachádzajú priamo pred pódiom. Stredný rozhodca dáva signál na pustenie činky bez ohľadu či sa pokus podaril alebo nie. Všetci traja rozhodujú či pokus uznať alebo nie. Na platný pokus je biele svetlo alebo vlajka, na neplatný je červené svetlo alebo vlajka. V prípade nejasných pokusov, súťažiaci ale aj konkurent môže podať odvolanie na porotu. Tá môže rozhodnutie rozhodcov zmeniť.

 

Muži do 77kg.

Súčasné rekordy v tejto kategórii sú:
Trh: 175kg Xiaojun Lu (Čína) z roku 2012
Nadhod: 210kg Oleg Perepetchenov (Rusko) z roku 2001
Dvojboj: 379kg Xiaojun Lu (Čína) z roku 2012

Na súťaž sa dostavilo niekoľko ťažkých kalibrov. Medzi nimi a s veľkým očakávaním súčasný olympijský šampión a držiteľ dvoch svetových rekordov Xiaojun Lu CHN. Rasoul Thagian IRI víťaz univerziády a ázijského šampionátu bol ďalší z favoritov, od ktorého sa očakávali veľké čísla. Ulugbek Alimov UZB víťaz ázijského šampionátu 2012  nahlásil rovnaký základ ako Lu. Medzi inými nastúpil aj náš Richard Tkáč SVK a zahlásil naozaj zaujímavý základ. Poliaci nasadili Krysztofa Zwarycz-a POL a očakávania od domáceho hľadiska boli veľké.

Pozornosť sa sústredila na Xiaojun Lu-a CHN. Je to najväčšia ikona súčasného vzpierania. Niekoľko dní pred súťažou, v tréningovej hale predvádzal trhy so 160kg, drepy s pauzou na opakovania s 260kg, výťahy s 220kg alebo aj izometrické držanie s 320kg. Všetko to bola predzvesť veľkolepých výsledkov.

Xiaojun Lu CHN predvádza dokonalé drepy s pauzou s 260kg na činke.

Xiaojun Lu CHN predvádza dokonalé drepy s pauzou s 260kg na činke.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

 

Ale predtým než sa dostaneme k čerešničke, okúsime ešte časť torty a šľahačky. Náš Richard Tkáč SVK mal celkom dobrý deň. V trhu zvládol prvý aj druhý pokus. Tretí pokus sa mu nezdaril, tejpy na trapézoch naznačovali, že asi nie je všetko v najlepšom poriadku. Na nadhod používa Richard takzvaný výraz do sedačky. Patrí k najťažším technikám vôbec. Ak sa však podarí túto techniku „vymakať“ teoreticky by mal byť vzpierač schopný dostať nad hlavu väčšiu váhu. Aj Xiaojun Lu CHN používa túto techniku. Je to naozaj skúška všetkého čo si dokážete predstaviť, proste to môžeme zhrnúť ako skúšku mužnosti. Túto skúšku Richard Tkáč SVK zvládol takmer na výbornú a nepodaril sa mu len posledný pokus. Celkovo skončil Tkáč na výbornom siedmom mieste.

Krysztof Zwarycz POL trhá 161kg.

Krysztof Zwarycz POL trhá 161kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

V trhu medzi sebou súperili hlavne Alimov UZB, Zwarycz POL a Kwang Son Kim PRK. Thagian IRI nemal dobrý začiatok ani koniec na trhu. Zjavne nemal dobrý deň a technicky naozaj zaostával. Severo-kórejec bol prekvapením večera, predviedol tri úspešné pokusy a veľmi dobré umiestnenie. Poliak ho chcel prekonať posledným pokusom ale neúspešne. To už sa oznamoval základný pokus pre Číňana. Lu nastúpil na 165kg a bez mrknutia mal zlato v trhu vo vrecku. Teraz išlo už len o exhibíciu. 170kg dvihol bez problémov. Vzpieračský svet očakával, že Lu zaútočí na rekord v nadhode ako už niekoľkokrát predtým, ale ako povedal na tlačovej besede po súťaži, cítil sa pokojne a tak radšej skúsil rekord v trhu. Z jeho strany to mal byť už tretí rekord na trh.

Xiaojun Lu CHN trhá svetový rekord 176kg.

Xiaojun Lu CHN trhá svetový rekord 176kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

 

Pozrite si svetový rekord v luxusom spomalenom zábere:

Ako môžete vidieť z obrázku alebo videa, rekord padol. Je to o to zaujímavejšie, že ho prekonal ten istý človek a vo veľmi krátkom časovom rozmedzí od posledného rekordu. Celkovo je tento výkon najlepší trh v strednej váhovej kategórii v celej histórii vzpierania. Čiže nie je nikto z minulosti kto by prekonal tento výsledok, kedy boli iné, porovnateľné váhové kategórie.

Lu sa nevyhol karhaniu zo strany trénerov pretože si po výkone dal dole kombinézu, čo v niektorých prípadoch môže znamenať diskvalifikáciu. Ako sám povedal, chcel ukázať svaly. Vzpieranie totiž vôbec nie je doménou obéznych ľudí. V dávnejších časoch bolo vzpieranie spojené so súťažou v estetike z čoho vznikli moderné kulturistické súťaže. To bolo v časoch kedy svaly a sila boli spolu spojené.

Ulugbek Alimov UZB premiestnuje 201kg.

Ulugbek Alimov UZB premiestnuje 201kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

 

V nadhode sa karty znovu zamiešali. Zwarycz POL uspel len v prvom pokuse na nadhod a ostal ďaleko za svojimi súpermi z prvého dejstva. Thagian IRI mal šancu na reparát ale zvládol až posledný pokus na nadhod, muselo to byť preňho vykúpenie zo zlej súťaže. Kim PRK a Alimov UZB bojovali o čo najlepšie umiestnenie pokiaľ znovu nenastúpil Lu CHN. Bol to jeho večer, ale tie počiatočné očakávania nenaplnil. Na nadhod zvládol 196 a 204kg. Presne toľko aby prekonal rekord v dvojboji 380kg. Ako vysvetlil neskôr, ušetril si rekord na nadhod na inú príležitosť. Prekonávanie rekordov je v jeho krajine spojené s odmenami a tie, v Číne vôbec nie sú zanedbateľné. Rekord na nadhod ostal nepokorený od roku 2001.

Xiaojun Lu CHN vyráža do sedačky 204kg. Nezvyčajná technika je neuveriteľnou skúškou flexibility a sily.

Xiaojun Lu CHN vyráža do sedačky 204kg. Nezvyčajná technika je neuveriteľnou skúškou flexibility a sily.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.


#

Súťažiaci

Trh

1

Xiaojun Lu CHN

176 WR

2

Kwang Song Kim PRK

163

3

Krysztof Zwarycz POL

161

#

Súťažiaci

Nadhod

1

Xiaojun Lu CHN

204

2

Ulugbek Alimov UZB

197

3

Kwang Song Kim PRK

196

#

Súťažiaci

Dvojboj

1

Xiaojun Lu CHN

380 WR

2

Kwang Song Kim PRK

359

3

Ulugbek Alimov UZB

355

Záznam trh:
http://www.youtube.com/watch?v=nIU25dps8E8
Záznam nadhod:
http://www.youtube.com/watch?v=Y_Ft4r_wCMY


Muži do 85kg.

Súčasné rekordy v tejto kategórii sú:
Trh: 187kg Andrei Rybakou (Bielorusko) z roku 2007
Nadhod: 218kg Yong Zhang (Čína) z roku 1998
Dvojboj: 394kg Andrei Rybakou (Bielorusko) z roku 2008

Aj v tejto kategórii sa očakávali ohňostroje. Medzi favoritmi bol Adrian Zielinski POL, víťaz z Londýna, Apti Aukhadov RUS, strieborný z Londýna a Európsky majster, Ivan Markov BUL, strieborný z európskych majstrovstiev ale aj Andrei Rybakou BLR, ktorému Londýn nevyšiel kvôli zdravotným problémom ale stále je držiteľom dvoch svetových rekordov.

Andrei Rybakou BLR trhá 179kg.

Andrei Rybakou BLR trhá 179kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

Očakávanie bolo, že Aukhadov RUS a Zielinski POL budú spolu súperiť ako tomu bolo na olympijských hrách kde Zielinski POL zvíťazil len na základe telesnej hmotnosti. Prekvapením bol vetrom ošľahaný Rybakou BLR, ktorý presvedčil všetkých naokolo, že je stále silou, s ktorou treba počítať. Rybakou považovaný za jedného z najlepších v trhu vôbec predviedol svoje umenie a aj získal zlato v trhu.

Zielinski POL a Markov BUL sa doťahovali na Aukhadov-a RUS. Všetci traja dvihli rovnakú váhu 175kg, rozhodla telesná hmotnosť, kde Markov bol najľahší.

Adrian Zielinski POL trhá 175kg, žial bol najťažší a skončil na štvrtom mieste.

Adrian Zielinski POL trhá 175kg, žial bol najťažší a skončil na štvrtom mieste.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

V nadhode sa poradie úplne zmenilo. Rybakou BLR, veterán ktorí súťaží na najvyššej úrovni od roku 2001, patrí v nadhode len k priemeru a skončil až na siedmom mieste. V tejto časti súťaže sa ukázali borci, ktorí zaostávali v trhu. Medzi nimi Artem Okulov RUS a Yoelmis Hernandez CUB. Obaja stratili jeden pokus ale i tak sa dostali pred Zielinskeho POL aj Markova BUL.

Yoelmis Hernandez CUB premiestňuje 212kg.

Yoelmis Hernandez CUB premiestňuje 212kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.


Markov a Hernandez skúšali 212kg ale bez úspechu. 212kg dvihol až Aukhadov RUS. Hľadisko očakávalo, že Aukhadov konečne prekoná najstarší rekord vo vzpieraní, na ktorí si už nejakú dobu pripravuje. Na činku naložili 219kg. Aukhadov však nedokázal premiestniť a tým sa súťaž skončila.

Apti Aukhadov RUS, milisekundu predtým ako stratil pokus o rekord už pri premiestnení.

Apti Aukhadov RUS, milisekundu predtým ako stratil pokus o rekord už pri premiestnení.
Zdroj robmaclem.com, Rob Maclem. Použité s povolením autora.

#

Súťažiaci

Trh

1

Andrei Rybakou BLR

179

2

Ivan Markov BUL

175

3

Apti Aukhadov RUS

175

#

Súťažiaci

Nadhod

1

Apti Aukhadov RUS

212

2

Artem Okulov RUS

209

3

Yoelmis Hernandez CUB

208

#

Súťažiaci

Dvojboj

1

Apti Aukhadov RUS

387

2

Ivan Markov BUL

381

3

Artem Okulov RUS

381

Záznam:
http://www.youtube.com/watch?v=akBoZB3uXw8


Muži do 94kg.

Súčasné rekordy v tejto kategórii sú:
Trh: 188kg Akakios Kakhiasvilis (Grécko) z roku 1999
Nadhod: 233kg Ilya Ilyin (Kazachstan) z roku 2012
Dvojboj: 418kg Ilya Ilyin (Kazachstan) z roku 2012

Celé pole tejto kategórie bolo na papieri veľmi vyrovnané. Rozdiel medzi najvyšším a najnižším základom bol iba 10kg, pričom drvivá väčšina sa pohybovala tesne pod 400kg.

Medzi favoritov patril Alexandr Ivanov RUS strieborný z Londýna, Vladimir Sedov KAZRamazan Rasulov RUS avšak pri takomto zložení v celej triede to bol naozaj len predpoklad na základe predchádzajúcich súťaží.

Aliaksandr Makaranka BLR trhá 180kg

Aliaksandr Makaranka BLR trhá 180kg
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

V trhu to bolo veľmi tesné. Poslední traja, Sedov KAZ, Ivanov RUS, Makaranka BLR, dvihli rovnako 180kg a rozhodovala len telesná hmotnosť. V prípade Makranka vs. Ivanov to bolo 40 gramov v prospech Bielorusa. Ivanov aj Sedov sa snažili dvihnúť 184kg ale neúspešne.

Vladimir Sedov KAZ nadhadzuje 216kg.

Vladimir Sedov KAZ nadhadzuje 216kg.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

V nadhode sa to znovu trochu premiešalo a Makaranka nedokázal dvihnúť viac ako 210kg. Sedov bol prekonaný svojim kolegom Uteshov-om KAZ, ktorý sa snažil prekonať hlavne Ivanova RUS . Ivanov mal len na mále. Nezvládol druhý pokus 220kg po čom ho Uteshov prekonal s 222kg. Znovu rozhodovala telesná hmotnosť pretože Ivanov sa odvážil práve len na 222kg. Celú súťaž vyzeral akoby bojoval s bolesťou alebo chorobou. Uteshov skúsil ešte heroických 228kg aby získal celkové prvenstvo. Činku dvihol len nad kolená, psychika zohrala svoje. Stále sa mohol radovať z druhého miesta čo je pre Uteshova úžasný výsledok.

Almas Uteshov KAZ premiestňuje 222kg. Detail na fázu pod činkou.

Almas Uteshov KAZ premiestňuje 222kg. Detail na fázu pod činkou.
Zdroj: hookgrip.com, Nat Arem. Použité s povolením autora.

#

Súťažiaci

Trh

1

Aliaksandr Makaranka BLR

180

2

Alexandr Ivanov RUS

180

3

Vladimir Sedov KAZ

180

#

Súťažiaci

Nadhod

1

Alexandr Ivanov RUS

222

2

Almas Uteshov KAZ

222

3

Vladimir Sedov KAZ

216

#

Súťažiaci

Dvojboj

1

Alexandr Ivanov RUS

402

2

Almas Uteshov KAZ

397

3

Vladimir Sedov KAZ

396

Záznam:
http://www.youtube.com/watch?v=qdoNaF_A0xk

V zdraví a sile, nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?